+420 774 942 389 | info@villafresco.cz

O NÁS

Rozsáhlý areál Košinova statku (dřívější název Villy Fresco) je opředen bohatou historií, která sahá až do roku 1870. V té době se na statku chovala hospodářská zvířata a na přilehlých polích pracovalo několik desítek lidí.

Jak šel čas, areál se postupně rozrůstal, byly vybudovány stodoly, kravín, v roce 1928 přibyla nová obytná část tzv. vila.

Hospodářství postupně vzkvétalo, až přišel úpadek v období komunismu, kdy byl statek znárodněn, rozkrádán, vybydlován a postupně začala část budov chátrat.

V roce 2021 jsme toto krásné místo objevili my a ihned jsme si jej zamilovali. Neodradila nás velikost areálu, ani potřeba rozsáhlé rekonstrukce.

Nechceme tomuto místu upřít jeho původní styl, naopak chceme zachovat původní prvky budov a jen lehce je nenásilnou formou zkombinovat s moderními a autentickými prvky tak, abychom vdechli areálu nový život, ale přitom jsme zachovali jeho původního ducha.

Naším cílem je skloubit staré a nové tak, aby nové úpravy nebyly na první pohled vidět, ale pouze podtrhly staletou krásu budov.

Trámové stromy, fresky na zdech, klenby a kamenné sloupy, to vše u nás najdete.

Přáli jsme si vytvořit jedinečné svatební místo, které nebude na první pohled působit těžkopádně, ovšem když se se na chvilku zastavíte a budete dům naslouchat – uslyšíte stěny tiše vyprávět své stoleté příběhy.

Celý areál se nachází na polosamotě, před domem protéká řeka plná pstruhů, za domem se do širokého okolí rozprostírají louky a pole.

Tím, že tu jsme obklopeni přírodou, okolí je plné mnoha zvířat – za letních dnů nám na dvoře s hlasitým pípáním poletují vlaštovky, u řeky před domem kvákají žáby, na polích pozorujeme srnky, zajíce a nedaleko se pasoucí koně.

Klid, souznění s přírodou, historie a architektura u nás vytváří jedinečnou a prostou atmosféru, která zde vlastně vždy byla, jen ji bylo potřeba trochu oprášit.

HISTORIE V PRŮBĚHU LET

1870: Statek byl postaven statkářem Košinou

1886: V obci byla dostavěna silnice vedoucí do Horní Rovně a do Uherska

1927: Byla přistavena nová obytná část, takzvaná vila

1928: Do obce Čeradice byl přiveden elektrický proud

50. léta 20. století: Statek byl v rámci kolektivizace zemědělství zabaven, rodina Košinových byla odstěhována do Kroměříže. Na statek byli nastěhování pracovníci Státních statků, kteří jej až do roku 1989 obhospodařovali a víceméně devastovali

1965: V obci Čeradice byl vybudován vodovod

1989: V rámci zemědělských restitucí byl statek vrácen potomkům rodiny Košinových

1965: Statek zakoupili manželé Zhořovi, kteří zde vychovali 4 děti v pěstounské péči

2021: Statek zakoupil pár: Michaela a Pepa, kteří konečně našli místo, kde mohou realizovat své sny o budování svatebního místa

zima 2021: Začátek rekonstrukce areálu do současné podoby

září 2022: Historicky první svatba ve Ville Fresco

Statek Čeradice - začátek 20. století
Nová vila Statek Čeradice

Nezávazná poptávka

Máte zájem o bližší informace? Kontaktujte nás!